سفارش تبلیغ
صبا
   RSS  Atom  خانه |   شناسنامه |   پست الکترونیک |  پارسی بلاگ
اوقات شرعی

یا منیل

دیگر خنده، هرگز! جز یک تبسم (یکشنبه 87/2/29 ساعت 10:6 عصر)

فاطمه(ص) به اسماء بنت عمیس فرمود: ای اسماء ! من این را که نسبت به بانوان انجام می شود و (در مراسم بعد از  مرگ تنها ) پارچه ای روی جنازه زن می اندازند و در نتیجه پوشش لازم را ندارد و جسد نمایان است ، ناروا شمرده و نمی پسندم . اسماء گفت : ای دختر رسول خدا! آیا چیزی را که در سرزمین حبشه دیدم به شما نشان دهم؟ پس از آن ، اسماء چوبهای تری را فراهم ساخت ، آنها را خم کرد، سپس پارچه ای روی آنها انداخت (و تابوتی ساخت). فاطمه(ص) فرمود: چقدر این خوب و زیباست! چرا که به واسطه آن ، زن از مرد باز شناخته می شود( در نتیجه ، نسبت به شوون جنازه زن رعایت لازم صورت خواهد گرفت ) . پس آنگاه که من جان سپردم ، تو و علی مرا غسل دهید و هیچ کس دیگر برمن وارد نشود . زمانی که رحلت کرد ، علی و اسماء او را غسل دادند.

همین مضمون را دولابی ،از محدثان اهل سنت ، ذکر نموده و سپس افزوده است:

بعد از پیامبر اکرم (ص) هیچ گاه با تبسم دیده نشد مگر آن روز که اسماء آن تابوت را ساخت و نشان او داد.
چه بسیار غم انگیز و دلخراش  است که یگانه دختر پیامبر اکرم (ص) ، تنها لبخندی که بعد از رحلت پدر خود می زند هنگامی است که نگاهش به شبه تابوت خویش می افتد! گویا به یاد نزدیکی آن روز موعود می افتد. از طرف دیگر خیالش آسوده می گردد که بعد از رحلتش ، نگاه بیگانه ای به او ، هر چند از روی پارچه ، نخواهد افتاد، با اینکه طبق وصیتش مراسم خاک سپاری ، مخفیانه انجام خواهد شد و تعداد انگشت شماری چون علی (ص) و سلمان و مقداد شرکت خواهد کرد؛ با این همه ، نگران نحوه تشییع جنازه و حفظ حرمت شؤون اسلامی خویش است و تنها با دیدن تابوت که امکان محافظت کامل او را دارد آرامش می گیرد . در روایت دیگری از امام صادق (ص) آمده است که اسماء تختی درا آورد ، آن را وارونه کرد و ترکه هایی از درخت خرما را به پایه های آن بست و پارچه ای روی آن افکند و به حضرت (ص) نشان داد.

منبع:کتاب فاطمه (ص)گلواژه آفرینش
حلیه الاولیاء و طبقات الاصفیاءج2 ص3
ذخائر العقبی ص53

بحارالانوارج43 ص213 • کلمات کلیدی :
 • نویسنده: * سادات

 • نظرات دیگران ( )

 • اسرار نام‌های حضرت فاطمه (س) (جمعه 87/2/27 ساعت 11:4 عصر)

  حضرت امام صادق (ع) فرمود: فاطمه نزد خدای تعالی 9 اسم دارد: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا. چرا فاطمه ؟رسول خدا فرمود: زیرا او و شیعیانش از آتش جهنم قطع شده‌اند. (فاطمه به معنای قطع‌شده و بریده است.)‏      
  حضرت امام صادق (ع) فرمود: فاطمه نزد خدای تعالی 9 اسم دارد: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا.
  چرا فاطمه ؟
  رسول خدا فرمود: زیرا او و شیعیانش از آتش جهنم قطع شده‌اند. (فاطمه به معنای قطع‌شده و بریده است.) و نیز امام صادق (ع) فرمود: زیرا او از هر شر و بدی بریده شده است و نیز چون مردم از رسیدن به معرفت کامل او قطع شده اند.
  چرا صدیقه ؟
  زیرا او هرگز در زندگی جز راست نگفت و هر آنچه پدر بزرگوارش فرمود، تصدیق کرد.
  رسول خدا به امیرالمؤمنین فرمود: یا علی، من به فاطمه سفارش‌هایی کرده ام که به تو بگوید. او هر چه گفت بپذیر، زیرا او راستگوست، بسیار راستگو.
  چرا مبارکه ؟
  برکت به معنای خیر فراوان است و از فاطمه نسل فراوانی به عالم اسلام هدیه شده . لذا در بعضی از تفاسیر آمده است که در آیهی « انا اعطیناک الکوثر» ( ای رسول گرامی ما به تو خیر کثیر عطا کردیم) منظور، فاطمه (س) است.
  چرا طاهره ؟
  امام باقر (ع) فرمود: زیرا او از هر ناپاکی ظاهری و هر گونه ناپاکی دامن، مبری است.
  و نیز طبق روایات متعدد، آیه تطهیر( انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا) درباره حضرت فاطمه نازل شده است. پس فاطمه طاهره است زیرا هر گونه رجس و پلیدی و ناپاکی از وجود مقدسش دور است.
  چرا زکیه ؟
  زکاة هم به معنای رشد و نمو و هم به معنای طهارت است، بنابراین زکیه هم یعنی از فاطمه نسل پرباری پا به عرصه وجود خواهد گذاشت و هم اینکه او وجودی است پاک و طاهر .
  چرا راضیه ؟
  زندگی کوتاه حضرت فاطمه با غم و اندوه و نیز با تلاش و سختی همراه بود. او زندگی بسیار مشکلی را پشت سر گذاشت ولی هرگز لب به شکایت باز نکرد، بلکه همواره خدای بزرگ را شکر می‌کرد و راضی بود .
  روایت شده روزی رسول خداحضرت فاطمه را دید که لباس خشنی بر تن داشت و با دست‌های مبارکش آسیاب می‌کرد در حالیکه طفل کوچک خود را هم شیر می‌داد. رسول خدا گریان شد و فرمود: ای دخترکم، تلخی این دنیا را بچش، برای رسیدن به شیرینی آخرت.
  حضرت فاطمه نه تنها لب به شکایت باز نکرد، بلکه عرض کرد: ای رسول خدا، من خدا را برای نعمتهایش سپاسگزارم.
  و نیز روزی امیرالمؤمنین از رسول خدا خواست اگر ممکن باشد برای فاطمه مستخدمه‏‌‌ای بگیرد، اما رسول خدا تسبیح فاطمه را به آنها تعلیم فرمود. حضرت زهرا پس از شنیدن این دستور پیغمبر اکرم سه بار فرمود: من از خدا و رسولش راضیم.
  چرا مرضیه ؟
  تمام کارهای حضرت فاطمه مورد رضایت خدا و رسول بود. رسول خدا هیچ گاه بر فاطمه غضب نکرد، به او خرده نگرفت و برعکس، گاهی می‌فرمود: فداها ابوها. (پدرش به قربانش) .
  این چنین است که رسول خدا رضای فاطمه را رضای خدا می‌دانست و می‌فرمود: خدا از غضب فاطمه غضب می کند و از رضایت او راضی می‌شود.
  چرا محدثه ؟
  امام صادق (ع) در این مورد فرمود: زیرا ملائکه از آسمان فرود می‌آمدند و با او سخن می‌گفتند.
  در فرهنگ اسلامى محدثان راستین همواره از حرمت و منزلت ویژه اى برخوردار بوده اند، محدثان و راویان در حفظ و حراست از گنجینه هاى معارف و ارزشهاى دینى و ذخایر گرانمایه مکتب تشیع و رشد و تعالى فرهنگ غنى اسلامى نقش اول را داشته اند و حامل ودایع و امانتهاى گرانقدر الهى و رازدار اسرار آل رسول بوده اند.
  چرا زهرا ؟
  امام صادق فرمود: زیرا نور آن بانوی مکرمه در یک روز سه بار برای امیرالمؤمنین می‌درخشید، و چون در محراب عبادت می‌ایستاد نور درخشنده او برای اهل آسمان می‌ درخشید همانگونه که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.
  برخی نامهای دیگر حضرت فاطمه (س)
  حصان (محفوظ)، حره (آزاده، شریف)، سیده (بانوی محترم)، عذراء (پرده نشین)، حوراء (فرشته، حوریه)، مریم کبری (مریم برتر)، نوریه (تابناک، درخشنده ) و نام آن بانو در آسمان، منصوره (یاری‌شده) است.
  کنیه های حضرت
  ام الحسن، ام الحسین، ام المحسن، ام الائمه، ام ابیها.
  حضرت فاطمه (س) آن قدر به پدر بزرگوارش محبت می کرد و مادرانه عشق می ورزید که " ام ابیها" (مادر پدرش) لقب گرفت • کلمات کلیدی :
 • نویسنده: * سادات

 • نظرات دیگران ( )


 • لیست کل یادداشت های این وبلاگ
  زندگینامه امام هادی علیه السلام
  طاقت ندارم
  میلاد امام حسن عسگری سلام الله علیها
  امیرالمؤمنین و فدک
  آتش در حریم!
  آتش در حریم!
  حدیث لوح فاطمه (س) و نکته هایى در شرح آن
  [عناوین آرشیوشده]
 •   بازدیدهای این وبلاگ
 • امروز: 27 بازدید
  دیروز: 64 بازدید
  کل بازدیدها: 151864 بازدید
 •   درباره من
 • یا منیل
  * سادات
  منیل یکی از نامهای خداوند بارتعالی است که به معنی :به مقصود رساننده ، بهرهمند کننده - و دستیابی به اهداف ،از تجلی اسم منیل است . از هداف این وبلاگ نشان دادن مقام خانم فاطمه الزهرا سلام الله علیها و مقام زن می باشد نام من رفتست روزی بر لب جانان به سهو ___ اهل دل را بوی جان می آید از نامم هنوز
 •   لوگوی وبلاگ من
 • یا منیل
 •   دسته بندی یادداشت ها
 •   مطالب بایگانی شده
 •   اشتراک در خبرنامه
 •  

 •  لینک دوستان من

 •  لوگوی دوستان من

 • عشق؛خدا؛پدر؛دوست